Strona Główna
2009
Obóz w Rumunii
Kto? Magda, Kasia, Anna, Zbyszek
Kiedy? 19.07.-30.07

Podczas kilkudniowego obozu międzynarodowego, wraz ze skautami z Francji, Belgii i Rumunii, podzieleni na 7 międzynarodowych fortec, mieliśmy okazję brać udział w najróżniejszych zajęciach i pracach społecznych, między innymi w comunity games z dziećmi rumuńskimi, pracach na farmie, renowacji sprzętów, jak również w warsztatach z fotografii, tańca, prac w drewnie, glinie, czerpania papieru, kaligrafii i wiele, wiele innych. Oprócz tego zwiedzaliśmy fortece Siebenburga, który był motywem przewodnim obozu, pobliskie miasta (w tym przede wszystkim Sibiu). Zawędrowaliśmy też na 2507 metrowy szczyt (dla kilku z nas jak do tej pory najwyższy). Zaopatrzeni w maile skautów z innych krajów, komplety kolczyków, tysiące zdjęć i wspomnień, wróciliśmy dziś po kilkunastogodzinnej podróży do Polski, by choć na moment rozkoszować się ciepłą wodą i polskim jedzeniem, a za chwilę znów ruszyć w drogę, ku dalszym obozom, wyzwaniom, wędrówką...

Więcej zdjęć pod adresem http://picasaweb.google.pl/ksubko/Rumunia2009#


Atid 2009
Kto? Marcin
Kiedy? 28.06.-14.07

Ostatnie dwa tygodnie Marcin spędził na obozie organizowanym dla dzieci pochodzenia żydowskiego. Jako opiekun grupy miał okazje poznać zwyczaje, tradycje, wierzenia, ale i codzienne życie żydowskich dzieci i ich opiekunów. Szczególne wrażenie zrobił na nim szabat - święto, o którym wielu ludzi słyszało, ale niewielu zdaje sobie sprawę czym naprawdę jest. W Judaiźmie jest to ostatni dzień tygodnia. Ponieważ Bóg po stworzeniu świata w tym dniu odpoczywał - wszyscy ludzie też powinni to robić. Jest to dzień, który poświęca się dla rodziny, bliskich. Nie powinno wykonywać się pracy, a poza obrębem domu można poruszać się w zasadzie na szlaku dom-synagoga.


Wyprawa na Rysy
Kto? Anna
Kiedy? 13.07

Po zdobyciu Mount Blanc wyprawa na Rysy wydawałaby się jedynie pewnego rodzaju formalnością, ot, wypada zaliczyć najwyższy szczyt Polski. Nic bardziej mylnego. Czy to z powodu nieprzespanej nocy, czy z lęku wysokości, który mimo wszystko dręczy mnie od lat, góra okazała się prawdziwym wyzwaniem. Udało się osiągnąć szczyt i, co ważniejsze i zdecydowanie trudniejsze, również z niego zejść. Kosztowało to jednak wiele wysiłku, zarówno psychicznego, jak i fizycznego. Nie na codzień zdobywa się przecież najwyższe szczyty, choćby, w porównaniu z Kilimandżaro, wydawały się niewielkie. :)


Warsztaty "Pedagogika cyrku"
Kto? Magda, Kasia, Anna
Kiedy? 30.06-31.06

W ciągu ostatniego weekendu Kasia, Magda i Anna uczestniczyły w warsztatach Klanzy na temat pedagogiki cyrku. Podczas 20 godzin zajęć dziewczyny miały okazję nauczyć się żonglowania piłeczkami, maczugami, chustkami, obręczami; jeżdżenia na monocyklu, chodzenia na szczudłach, trików z diabolo, talerzami i wieloma innymi rzeczami. Warsztaty zakończyły się przedstawieniem, z którego nagranie zapewne już wkrótce znajdzie się w Internecie. Tymczasem obejrzeć można zdjęcia z warsztatów pod adresem http://picasaweb.google.pl/zhpwidzew


Wyjazd do Katynia
Kto? Magda, Kasia
Kiedy? 4.04-7.04

Kilka dni temu Magda i Kasia uczestniczyły w harcerskiej pielgrzymce do Katynia w 69. rocznicę tragedii katyńskiej. Było to dla nich niezwykłe doświadczenie, a na pewno największa i najważniejsza lekcja historii i patriotyzmu jaką miały do tej pory okazję przeżyć. Podczas wyprawy uczestnicy nie tylko organizowali uroczystości na cmentarzu w Katyniu, ale także zwiedzili Smoleńsk oraz wzięli udział w spotkaniu z polską młodzieżą mieszkającą w Rosji. Ta krótka wyprawa na długo zostanie w pamięci Magdy i Kasi.


Zimowy Rajd Wędrowników "Czarny szlak"
Kto? Magda, Anna, Kasia, Marcin
Kiedy? 29.02-2.03

Zimowy Rajd Wędrowników „Czarny Szlak” jest imprezą harcerską organizowaną od pięciu lat przez Kielecką Drużynę Wędrowniczą „Czarna Ósemka”. Co roku uczestnicy w ciągu jednego weekendu przechodzą trasę, która liczy sobie około 4o kilometrów i wiedzie Świętokrzyskimi szlakami turystycznymi. Podczas drogi każdy patrol wykonuje niebanalne zadania, na przykład układanie domina będąc zawieszonym na linach nad ziemią. W tym roku w rajdzie postanowiło wziąć udział czterech uczestników naszej wyprawy, tworząc w ten sposób patrol „7w6”.

Więcej na temat rajdu „Czarny Szlak” przeczytać można pod adresem: zrwczarnyszlak.prv.pl

Zimowa Akcja Szkoleniowa 2009
Kto? Magda, Anna, Kasia, Marcin
Kiedy? 27.01-7.02

Tegoroczna Zimowa Akcja Szkoleniowa miała miejsce w Skierniewicach. Czwórka uczestników naszej wyprawy wraz z innymi instruktorami działającymi w hufcach Łódź Widzew i Skierniewice prowadziła zajęcia na kursach drużynowych, których celem było przygotowanie młodych ludzi do pełnienia roli lidera grupy młodzieżowej działającej w ich środowisku lokalnym. Tematyka ZASu związana była z szeroko pojętym morzem, rejsem i żeglarstwem. Tegoroczny kurs był dla nas ogromnym wyzwaniem przede wszystkkim dlatego, że całkowicie pokrył się terminem z sesją, zarówno na UŁ, jak i UW i PŁ...


Sylwester w Krempnej
Kto? Kasia, Magda, Anna, Zbyszek
Kiedy? 29.12.-3.01

Zbliżający się koniec roku oznacza to samo dla każdego z nas - podjęcie decyzji z kim i jak spędzać będziemy noc sylwestrową. My zdecydowaliśmy się ponownie spędzić ją w naszym zaufanym gronie przyjaciół (w końcu nasza znajomość nie ogranicza się tylko do harcerskich działań), aczkolwiek tym razem sceneria miała być inna niż rok wcześniej. Otóż ostatecznie, dzięki parze naszych bliskich znajomych (i tu dziękujemy Marcinowi za czas spędzony za kierownicą samochodu oraz Pawłowi za świetny pilotaż), znaleźliśmy się w Krempnej, małej wiosce w Beskidzie Niskim. Piesza wyprawa w góry, zwiedzanie pobliskiego Krosna czy wieczorne, komputerowe seanse filmowe to tylko niektóre z ciekawych zajęć podczas tego wyjazdu, który przede wszystkim charakteryzował się dobrą zabawą w gronie wspaniałych ludzi. Graliśmy także w różne gry, oglądaliśmy miejscowe cerkwie, a w Sylwestra oczywiście obserwowaliśmy niebo rozświetlane fajerwerkami.

Zdjęcia z naszego sylwestra obejrzeć można pod adresem: picasaweb.google.pl/ksubko/Krempna20082009#

2008
Skautowy Couchsurfing w Szkocji i Anglii
Kto? Anna, Kasia
Kiedy? Wrzesień 2008

Korzystając z ostatnich dwóch tygodni wakacji Kasia i Anna postanowiły ponownie wyruszyć na podbój świata, korzystając z uprzejmości swoich przyjaciół – skautów, mieszkających w Szkocji i Anglii. Przebywając przez tydzień w każdej ze stolic wspomnianych krajów zwiedzały, uczestniczyły w skautowej imprezie i... kupowały książki po angielsku, których kilkadziesiąt stoi dziś na ich półkach w pokojach.


Wyjazd Instruktorski "Bo jeśli piąć się... to tylko szczytem!"
Kto? Anna, Kasia, Magda, Marcin
Kiedy? 1.09.-11.09.

„To tylko szczytem” był kursem doszkalającym przeznaczonym dla instruktorów hufca Łódź Widzew i Skierniewice. Kurs odbył się w Karkonoszach, chociaż miejsce docelowe było owiane tajemnicą aż do samego wyjazdu z dworca. Organizatorkami kursu „dla ludzi i o ludziach” były Kasia i Anna. Celem wyjazdu było lepsze poznanie pozostałych kursantów (w tym Magdy i Marcina), a co ważniejsze - siebie samych. Ten jakże niełatwy cel udało się zrealizować. dzięki czemu „To tylko szczytem” stało się jednym z naszych najlepszych i najbardziej wartościowych wyjazdów.

Zdjęcia z wyjazdu obejrzeć można pod adresem: picasaweb.google.pl/to.tylko.szczytem
Film dotyczący wyjazdu, stworzony przez Magdalenę Pilarską zobaczyć można pod adresem: www.youtube.com/watch?v=xkslW9WoTUU

Międzynarodowy obóz w Bawarii
Kto? Magda, Anna, Marcin
Kiedy? 1.08.-15.08.

Podczas zeszłorocznych wakacji trójka z nas organizowała międzynarodowy obóz w Bawarii dla trzydziestu harcerzy z hufca Łódź Widzew. Przez pierwszy tydzień obozowaliśmy w malutkiej miejscowości Kalmuntz, uczestnicząc w zajęcia zaproponowanych przez niemieckich skautów. W drugim tygodniu przenieśliśmy się na pole namiotowe w Gstadt, skąd co dzień wyruszaliśmy do różnych miast i miasteczek, zwiedzając najbardziej znane miejsca w Bawarii. Uczestnicy mieli okazję nie tylko wziąć udział w typowym niemieckim obozie, ale także nawiązać nowe znajomości, zwiedzić i poznać Bawarię oraz zrobić coś niezwykłego – jak choćby wycieczka do parku linowego.

Zdjęcia z obozu w Bawarii obejrzeć można pod adresem: picasaweb.google.com/17ldw.watra/Bawaria# oraz picasaweb.google.com/17ldw.watra/Bawaria1#

Obóz Międzynarodowy - ETNA 2008
Kto? Kasia
Kiedy? sierpień 2008

Kasia była jednym z koordynatorów programowych międzynarodowego projektu ETNA, w którym wzięli udział polscy harcerze oraz skauci z Ukrainy i Białorusi. Młodzież podczas 3-tygodniowego obozu przeżyła nie lada przygodę poznając kulturę i zwyczaje krajów swoich nowych przyjaciół.


Camino de Santiago
Kto? Anna
Kiedy? lipiec 2008

Na początku lipca Anna, wraz z Mateuszem (który tworzy naszą stronę internetową) wyruszyli w drogę do dalekiej Hiszpanii. Ich celem było Santiago de Compostella - miasto, do którego od wieków zmierzali pielgrzymi z niemal całego świata. I my postanowiliśmy zrealizować swoje marzenie – wyruszyć w drogę wraz z pielgrzymami z najróżniejszych krajów. Przez miesiąc wędrowaliśmy jedną z najbardziej znanych dróg, by pod koniec lipca, po przebyciu 700 kilometrów, stanąć przed katedrą w Santiago. Nie ma słów, które opisałyby emocje jakie odczuliśmy w chwili dotarcia do celu. My i wszyscy Ci, których mieliśmy okazje na swojej drodze spotkać. Gdy zamykam oczy wciąż widzę katedrę, twarze ludzi, którzy wyszli na nasze spotkanie, własne łzy i pełne zrozumienia wzruszenie innych pielgrzymów, którzy choć pojawili się w naszym życiu tylko na chwilę, pozostaną w nas już na zawsze.


Zimowa Akcja Szkoleniowa 2008
Kto? Anna, Kasia, Magda, Marcin
Kiedy? Luty 2008

Po raz kolejny mieliśmy okazję organizować Zimową Akcję Szkoleniową. Tym razem był to jednak ZAS na swój sposób wyjątkowy - po raz pierwszy organizowany przez nowoutrzworzony zespół kształcenia, do któego czwórka z nas ma przyjemność należeć. Choć przygotowanie ZASu w takim składzie z wielu względów było dla nas wyzwaniem, kursy okazały się ogromnym sukcesem i niezwykłym oderwaniem od rzeczywistości nie tylko dla kursantów, ale i dla nas...


2007
Ogólnopolski zlot ZHP w Kielcach
Kto? Zbyszek, Magda, Anna, Kasia, Marcin
Kiedy? 06.08.-20.08

W roku 2007 miasto Kielce było świadkiem nie lada wydarzenia. Kilkanaście tysięcy harcerzy z całej Polski i nie tylko zjechało w to miejsce na ogólnopolski zlot Związku Harcerstwa Polskiego. Tak wielkiej imprezy nie mogliśmy ominąć także my. Niektórzy wraz ze swoimi drużynami byli tam w roli uczestników, a niektórzy pojechali tam w charakterze kadry programowej zlotu. Wydarzenie to stało się okazją nie tylko do spotkań ze starymi znajomymi, ale także do poznania harcerzy z różnych regionów naszego kraju. Część z nas podczas zlotu miała także okazję współpracować ze skautami z zagranicy – nasze drużyny partnerskie pochodziły z Białorusi oraz ze słonecznej hiszpańskiej Majorki. Z pewnością było to ciekawe i inspirujące doświadczenie łamiące bariery językowe i kulturowe.


Światowy Zlot Skautowy w Anglii - Jamboree 2007
Kto? Magda, Anna, Marcin
Kiedy? lipiec/sierpień 2007

Jamboree to zlot skautowy – spotkanie młodych ludzi z całego świata złączonych jedną, wspólną ideą – braterstwem. Jest to cykliczna impreza odbywająca się co 4 lata w okresie wakacji, zawsze w innym kraju. XXI Jamboree Skautowe, w którym mieliśmy możliwość wziąć udział było wyjątkowe, bo rok 2007 był światowym rokiem obchodów 100-lecia ruchu skautowego. Na przełomie lipca i sierpnia 2007 roku, w miejscu, w którym skauting ma swoje korzenie – w hrabstwie Essex, w Wielkiej Brytanii, trójka z nas stała się częścią 40 tysięcznej wielokulturowej społeczności młodych ludzi. Ludzi pełnych pasji, marzeń, idei… Jambo było niesamowitą, praktyczną lekcją tolerancji, obycia w świecie i poszerzania własnych horyzontów. Zarówno dla nas – liderów, jak i dla harcerzy była to również szkoła odpowiedzialności i wiary w marzenia. Jeśli będziemy czegoś bardzo chcieli i zaangażujemy się w to – nie będzie dla nas rzeczy niemożliwych.

Film promujący XXI Skautowe Jamboree obejrzeć można pod adresem: www.youtube.com/watch?v=DgyWsWc0K_k

Mount Blanc
Kto? Anna
Kiedy? Lipiec 2007

Minęły niemal dwa lata od tej wyprawy, a jej wspomnienia wciąż są we mnie żywe. By choć trochę oddać to, co wówczas czułam, przytaczam fragment artykułu, który napisałam zaraz po powrocie: „...Trzeba ogromnej siły woli, by nie poddać się tuż przed szczytem. Ale większość idzie. Marzenia na moment stają się silniejsze od fizycznego zmęczenia. I po wielu trudach, które zdają się nie mieć końca, przychodzi ten moment. Moment sukcesu. Część ludzi czuje go już na szczycie, część dopiero gdy z niego zejdzie. Ja poczułam go parę metrów przed. Nagle zdałam sobie sprawę, że mimo tysięcy problemów, jakie napotkaliśmy na swojej drodze, jesteśmy tu. Po prostu jesteśmy. Nie wiem czy łzy, które pojawiły się w tym momencie były łzami szczęścia, zmęczenia czy zwykłym wzruszeniem. Wiem tylko, że dla takich chwil warto żyć, warto ryzykować. Warto przekraczać bariery...”.

Film z wyprawy przygotowany przez Martę Kondracką obejrzeć można pod adresem: www.youtube.com/watch?v=In7APAxf-GM

Zimowa Akcja Szkoleniowa 2007
Kto? Kasia, Magda, Anna,
Kiedy? luty 2007

Już po raz kolejny uczestnicy naszej wyprawy organizowali kursy w ramach Zimowej Akcji Szkoleniowej. Anna ponownie prowadziła kurs drużynowych zuchowych, Kasia po raz pierwszy kurs drużynowych harcerskich, zaś Magda – kurs zastępowych oraz kurs przybocznych. Kurs po raz pierwszy i nie ostatni zorganizowany został w szkole w Błaszkach, w okolicach Sieradza. Warunki nieco spartańskie, ale poziom kształcenia jak zwykle wysoki. J


2006
Zlot Skautów z Europy Środkowej - Orbis 2006
Kto? Anna
Kiedy? lipiec 2006

W lipcu, tuż przed wyjazdem na obóz swojej gromady zuchowej, Anna pojechała na Zlot Skautów z Europy Środkowej – Orbis 2006. Zlot ten miał miejsce w Czechach i brało w nim udział prawie 3.000 skautów. Anna pojechała tam jako kadra pomocnicza i wraz z innymi harcerzami z Polski i Czech przygotowywała zajęcia programowe, stała na warcie, pilnowała porządku na terenie zlotu, a także brała udział w skautowych spotkaniach i przedsięwzięciach.


Skautowy Couchsurfing w Wiedniu
Kto? Anna, Kasia
Kiedy? Wrzesień 2006

Ania i Kasia spędziły 8 dni w najpiękniejszej ich zdaniem stolicy europejskiej. Zwiedziły pałace Habsburgów, muzea, galerie i inne ośrodku kultury i sztuki. Przespacerowały chyba większość wiedeńskich parków. Poznały od podszewki miasto czekoladek i Mozarta, a wieczorami przy herbacie oddawały się długim rozmowom z austriackimi gospodarzami, rodzicami wiedeńskiego skauta.


Zimowa Akcja Szkoleniowa 2006
Kto? Magda
Kiedy? luty 2006

Tym razem Kasia i Anna nie brały udziału w tworzeniu ZASu, pochłonięte swoją pierwszą sesją na studiach. Za to do naszej kształceniowej kadry dołączyła Magda, która wraz z Kasią Krzyczmonik i Justyną Rędzikowską prowadziła samodzielny kurs zastępowych.


2005
Wyprawa do Mongolii
Kto? Kasia, Anna
Kiedy? Lipiec 2005

Ania i Kasia razem z grupą instruktorów hufca Łódź Widzew wzięły udział w wyprawie do Mongolii. Przez dwa tygodnie poznawały zwyczaje, tradycje, ludzi zupełnie odmiennej kultury. Wyprawa była jedną z najbardziej fascynujących przygód ich życia. Miały okazję wędrować po mongolskich połoninach, spróbować tradycyjnego mongolskiego sera, napić się prawdziwego kumysu, a przede wszystkim poznać bardzo ciekawych ludzi, których życie jest tak odmienne od naszego.


Cmentarz Orląt Lwowskich
Kto? Zbyszek
Kiedy? Czerwiec 2005

Lwów na Ukrainie był w czerwcu 2005 roku świadkiem pewnej uroczystości. W ceremonii otwarcia Cmentarza Orląt Lwowskich wzięło udział kilka tysięcy osób, w tym reprezentacja ZHP zajmująca się na miejscu pomocą medyczną dla osób biorących udział w ceremonii, jak i wszelką inną pomocą jaką mogliśmy im zapewnić. Pobyt we Lwowie wiązał się zarówno z pełnioną tam służbą, jak i ze zwiedzaniem miasta i spotkaniami z ciekawymi ludźmi. Uroczystość otwarcia cmentarza okazała się ciekawym doświadczeniem, a Lwów - miastem o bardzo urokliwych zakątkach, których oglądanie było interesującym przeżyciem.


Zimowa Akcja Szkoleniowa 2005
Kto? Magda, Anna, Kasia, Marcin
Kiedy? luty 2005

ZAS 2005 był już drugą akcją szkoleniową, którą Kasia i Anna miały okazję przygotowywać - Kasia prowadząc swój drugi kurs zastępowych, zaś Anna – będąc komendantką Kursu Drużynowych Zuchowych. Oprócz tego, w ramach Zimowej Akcji Szkoleniowej organizowany był Kurs Drużynowych Harcerskich, Kurs Drużynowych Starszoharcerskich oraz Kurs Przewodnikowski, w którym brali udział Magda i Marcin.


2004
Międzynarodowy Projekt Skautowy GREEN WAVE
Kto? Kasia
Kiedy? lipiec 2004

Kasia była szefem polskiej grupy partnerskiej podczas projektu międzynarodowego Green Wave w Jarosławcu. Jej drużyna harcerska wraz z drużynami skautowymi z Niemiec, Majorki, Rumunii, Rosji i Białorusi przez 3 tygodnie tworzyła wielkie przedstawienie teatralne, w którym zagrało ponad 100 aktorów. Uczestnicy do dziś utrzymują przyjaźnie i odwiedzają się w swoich krajach.


Zimowa Akcja Szkoleniowa 2004
Kto? Anna, Kasia
Kiedy? 27.01-7.02

Kasia i Anna po raz pierwszy brały udział w przygotowywaniu kursów podczas Zimowej Akcji Szkoleniowej, która organizowana jest przez nasz hufiec co roku podczas ferii zimowych. Do tej pory Anna i Kasia same brały udział w kursach drużynowych czy przewodnikowskim, tym razem miały jednak okazję spojrzeć na kurs z tej drugiej – kadrowej strony, Kasia prowadząc kurs zastępowych, zaś Anna pomagając przy kursie drużynowych zuchowych.


Informacje o Wyprawie
Dziennik
O Nas
Wcześniejsze Działania
Galeria
Wspierają Nas
Kontakt